Milli parklar

This slideshow requires JavaScript.

Tayland’da National parklarda bol bol kamp kurduğumuzu biliyorsunuz. Burada ki park sayısı o kadar çok ki biraz araştırma yapma ihtiyacı duydum

Rakamlar şöyle

Ülkelere göre dünyada ki National park sayıları.

Australia: 160+89=249

Çin: 185

Japonya: 85

Tayland: 102

Arjantin: 29

Brazilya: 57

Türkiye: 33 adet, (bizde ki kaynaklara göre ise 40 ama bütün bilgileri aynı kaynaktan aktarmayı tercih ettim)

Listeye bakılınca Tayland’ın yüz ölçümüne göre dünyanın en fazla Milli parkına sahip ülkelerinden birisi olduğunu anlamak kolay. İşte bu yüzden de biz hergün en azından 2-3 adet milli park tabelasının önünden geçebiliyoruz. Şehirlerin arası bu parklar ile bölünmüş olduklarından bu milli parklarda şehirlere girmeden önce kalmak mümkün oluyor. Tabi bunun yanında 60 kadar Forest park dedikleri ufak milli parklarda var taylandda.

Burada ki milli parkların en güzel yanı, hem şehirlere çok yakın olması, hemde yola yakın olmasıdır. Bu yüzden de çok rahatlıkla bir dağın eteklerinde ki milli parka ulaşmak mümkündür.

Türkiye’deki milli parklarımızın çoğunun sonunda ise Dağ kelimesi vardir. Boz Dağ, Bey Dağ, Ulu Dağ, Ağrı Dağ vs liste uzar gider. Bu durum tesadüf değildir. İnsandan uzak zirvelerdeki bu parklar sanki hayatta zor zor kalmışlar gibidir. İleride ki 100 yıl içinde milli parklarımızın sayısının artacağını mı, azalacağını mı sormak sanırım yersizdir.

Bir ikinci fark ise, milli parkların halk için buluşma alanları oluşu. İnsanlar bu parklarda çok ucuza kalabildiklerinden ve konaklama ve yemek imkanları olduğundan bu bölgeler sosyal mekanlara dönüşmüşler. Bunda parkların şehirler ile neredeyse iç içe oluşununda etkisi var. Mesela Doi Suthep milli parki şimdi bulunduğumuz kente sadece 6km mesafede. Tayland’ın en büyük dağınında bulunduğu Doi İnthanon Milli parkı ise 50km mesafede. Ve bu bölgenin çevresinde 50km lik bir çember çizerseniz bu çember 4-5 tane milli parkın içinden geçecektir. Burasını örnek vermemim sebebi burasının Tayland’ın Ankarası, yani ikinci büyük kenti ve bir üniversite şehri olmasıdır.

Brazilya ve Arjantinin durumuna bakınca aslında Türkeye’nin o kadar da kötü olmadığını düşünebiliriz. Ama bunca doğal güzelliğimiz varken bence insanlarımızı daha çoğunu haketmekteler.

Ufak bir dip not: Tayland yüz ölçümü olarak Türkiye’den çok daha ufak bir ülkedir.

3 thoughts on “Milli parklar

  1. Sosyal devlet olmak bu gibi özellikler ile oluyor.Ne kadar çok milli parkları var ve kolaylıkla halk tarafından kullanılıyor. Her yazında Taylant’ı daha iyi tanıyoruz Evrimciğim.Teşekkürler.

  2. burada Milli parklarda çadır kurmak çok zor örneğin çanakkalede hemen gelip çadırları toplatıyorlar

  3. Türkiye,kapitalizmin acımasız sarmalı altında. Örneğin,geçmişimizde kent ve yerleşim yerlerinde çeşme geleneği vardı. Yok edildi. Kervansaraylar yolcular için konaklama mekanları idi.Parklar cazibe alanları idi.Hepsi yok edildi.İnsanlar çevre düşmanı pet şişelerden su almak zorundalar.Milli parklar cazibe alanı olmaktan hızla uzaklaştırılıyor.Tanıtımları yapılmıyor.Sanki yok edilmeleri için gizli bir güç derinden çalışıyor.Evrimciğim her defasında çok büyük haz aldığım tur yazıların için teşekkürler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s