Sahife

Bisikletle asyada turlarken dünyanın çeşitli yerlerinden insanlarla tanışıyorsunuz. Bu insanların her birisinin anlatacak hikayeleri oluyor. Akşam bir yerlerde iki bira içip laflarken yeni tanıştığınız birisi size unutmak istemeyeceğiniz bir hikayesini anlatabilir. Böyle durumlarda dinlemesini bilen kişi çok eğlenceli anılar ile seyahatinden dönebilir. Tabi yapılacak en önemli şey böyle anıları unutmamak ve bunun için yazmak olmalı.

Kamboçyada Thai vizesini almak için 1 hafta beklememiz gerekmişti. Bizde güzel bir Gh bulup yerleştikten sonra, Elif’inde benim de daha önce kalmış olduğumuz bir başka Gh’nin terasında ki barına gitmeye başladık. Burada yeni insanlar ile tanışmak, oturup bir şeyler içmek ve eğlenceli vakit geçirmek çok kolaydı.

Bu şekilde geçen bir hafta içerisinde onlarca yeni insan ile tanıştık durduk. Bunların bazıları bizim gibi 1 hafta Kamboçyada beklemek zorunda olan kişilerdi, bazılarıda son gününü geçiren, bir daha görmeyeceğimiz insanlardı. Bunlardan birisini kalabalık sayılacak bir masada tanımıştım. Sadece bir gün görüşebildiğimiz bu arkadaşın sigara kağıtları ile ilgili bir takıntısı vardı. Masada kim sigara sarsa hemen kağıdını alıp inceliyor, ben ona garip gözlerle bakarken beni yakalayınca da bana “bu benim mesleğim” diyordu. Sonradan anlattığına göre mesleği gerektende sigara kağıtları ile alakalıymış. Şimdi neresi olduğunu hatırlayamadığım ülkesinde çok eski belkide 100 yıllık bir sigara kağıdı fabrikasında çalışıyormuş. Son zamanlarda sigara kağıdının yanında başka özel kağıtlarda üretmeye başlamışlar. Bunun ne olduğunu sorunca bazı özel kitapların sayfalarında kullanılan kağıtları ürettiklerini söyledi.

Arkadaşımız mesleği ile fazlasıyla gurur duyan birisiydi. Bir kaç defa dünyada ki ilk kağıt fabrikalarında birisi olduğunu söyledi durdu. Buna rağmen sigara içmeyen fakat içilen her sigaranın kendi fabrikasından çıkıp çıkmadığını merak eden arkadaşımızın anlattığı şu özel kağıdın deli gibi merak etmeye başlamıştım. Sonunda olayı biraz daha deştim. Hangi özel kitaplarda kullanılan kağıttı bu acaba. Örnek olarak Kuran’ı verdi. Mesela Kuran, İncil gibi kitapların sayfalarında kullanılan kağıtlar, sigara kağıdı gibi çok ince ve çok sağlam kağıtlarmış. Bu kadar ince olmasına rağmen mürekkebi tutması ve sayfaların çift taraflı kullanılabilmesi için çok özel fabrikalarda yapılması gerekirmiş. Bu yüzden sigara kağıdı üreten bu fabrika son zamanlarda bazı özel kitapların sayfalarınıda üretmeye başlamış. Peki ne dersiniz? bu kitapların sayfalarını sigara sararken de kullanabilir mi? Soruyorum. Tabi ki kullanamayacağımı çünkü bu kağıtların farklı işlemlerden geçtiğini ve üzerlerinde mürekkep olduğunu söylüyor. Fakat sohbetimizin sonunda eğer mecbur kalırsak başka kağıtlar kullanmak yerine yerine bu kutsal kitaplardan bir sayfa kullanarak bir şeyler sarmanın daha doğru olacağını söylüyor. Nedense gözümün önüne kutsal kitapların birisinden bir sayfa koparıp, esrar saran, çeviren bir grup geliyor. Meraklısı deneyebilir belki.

Bu arkadaşın ne adı aklımda kalmış ne yaşadığı yer. Ama parmakları arasında bir sigara kağıdı tutarak anlattığı bu hikaye bana oldukça ironik gelmiştir: Üzerinde yazanlarla toplumları uyuşturan, arasına sarılanla beyinleri uyuşturan, aynı 100 yıllık fabrikadan çıkan bir kağıdın hikayesini işte bu şekilde öğrenmiş oldum.

3 thoughts on “Sahife

  1. ……

    Üzerinde yazanlarla toplumları uyuşturan, arasına sarılanla beyinleri uyuşturan, aynı 100 yıllık fabrikadan çıkan bir kağıdın hikayesini işte bu şekilde öğrenmiş oldum.

    Ne güzel ifade etmişsin Evrimciğim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s