Nong Khai Ve Yeni Tur Arkadaşımız

This slideshow requires JavaScript.

Nong Khai’de iki gün kalmak için seçtiğimiz guest house bakımlı ve geniş bahçesi ile yoldan geçenlerin dikkatini çekmeyi kolaylıkla başaran, sevimli bir yer oluyor. Burası şehirde bulduğumuz ilk yer aynı zamanda. Guest House’ın bulunduğu sahil şeridi ise o kadar kalabalık bir yer ki, bu kadar geniş bir bahçesi olduğuna insan şaşırıyor. Çünkü sahil şeridinde gh yi geçip 300m kadar daha ilerseniz, bizim kapalı çarşı benzeri bir çarşının girişine gelirsiniz. İndoçayna marketi denilen, ve Mekong’a paralel 1km kadar devam eden bu market şehrin en kalabalık yerlerinden bir tanesi. Ve bu marketin ana kapılarından bir tanesi bizim kalmış olduğumuz guesthouse’a bakıyor.

Odaya yerleştikten sonra ben biraz yanlız dolaşıyorum ve yiyecek bir şeyler arıyorum. Şehirlerde sebepsiz dolaşmayı sevmem. Bir şehir yeni bile olsa sadece nerede ne var diye dolaşmak bana bazen tembellik gibi gelir. Bu yüzden de bazen kendim için görevler belirlerim. Mesela lokal marketlerde İngilizce gazete bulmak, bir bisikletçi bulmak ya da dikişi seti bulmak gibi. Bu sayede şehirlerde odaklanmam gereken şeylerin sayısını azaltırım. Aradığım şey üzerine odaklanırım ve bu belkide insanlar ile iletişime geçmemi kolaylaştırır. Burada insanlar yardımcı olmayı sevediklerinden aradığınız şeyi anladıklarında sizinle hemen iletişime geçerler ve sizi başka yerlere yönlendirirler. Bu yüzden de bulunması kolay olmayan şeyler sizi insanlarla daha uzun bir iletişime sokar. Bu şekilde aradığınız şeye göre şehrin bisikletçi haritasını yada dikiş seti haritasını oluşturabilirsiniz. İşte bende bu şekilde şehirde dolanıyor ve bozulmuş olan su ısıtıcımızın yerine yenisini bulmaya çalışıyorum. Bu sefer seçtiğim nesne bulunması zor, ama almaya değmeyecek kadar kalitesiz olanlarını bir kaç mağazada bulabiliyorum. Bu şekilde dolaşırken şehirde tur yapan bir başka bisikletçi daha görüyorum. Nedense burada başkalarınında bisiklet turu yapabileceğimi unutmuşum. Sanki tek tur yapan bizmişiz gibi geliyor bana. Guesthouse’a geri döndüğümde bahçede bizim bisikletlerimizin yanına park etmiş bir başka bisiklet görüyorum. Bunun tur yapan birisine ait olduğunu anlamakta zorluk çekiyorum fakat daha sonra bisikletin sahibi ile tanışınca bisiklette ki bu durumu anlamak kolaylaşıyor.

Aslen Hollandalı olan ve şimdi Avusturalyada üniversitede öğretmenlik yapan yeni bisikletçi güzel anlatımı ile bizimle bisiklet serüvenini paylaşıyor. Endonezyada ki anılarımızı, yaşadığımız zorlukları birbirimize anlatmamız iki gün sürüyor. Bisikletçimizin bisikletinin durumuna gelince ne yazık ki Tayland’da yapmış olduğu bir kaza buna sebep oluyor. Yaklaşık 15 yıldır kullandığı bisikletinin kadrosunu Bangkok yakınlarında bir kentte yaptığı kaza sonucunda kırıyor. Bisikleti ve eşyaları ile Bangkok’ta yeni bir bisiklet alması gerekiyor. Eski bisikletinin parçaları yeni bisiklet kadrosuna uymadığından ve sadece kadro bulmak hem daha zor hemde daha pahalı olacağından eski bisikletinin parçalarını, bisikletçide tanıştığı tur yapa başka bisikletçilere satıyor ve komple yeni bir bisiklet alıyor. Bu yeni bisikletin tur yapan birisine ait olduğunu ancak uzun süre kullanıldığı belli olan deri selesinden anlamak mümkün. Tur yapıyorsanız ve tur uzun sürecekse sele çok büyük bir problem olabilir. Bu yüzden de sele bisikletçiler için en önemli parça olmuştur. Kötü ya da alışmadığınız bir sele ile tur yapmak zorunda kalırsanız eğer, en iyi ihtimalle bin km boyunca poponuzda acı hissedeceksinizdir.

Yeni arkadaşımız ile aynı mekanda kaldığımız süre boyunca ufak sohbetler yapıyoruz ve birbirimizin aynı yöne gideceğimizi bilmemize rağmen son ana kadar birlikte bisiklete binmeyi birbirimize önermiyoruz. En sonunda sabah bisikletlerimizi hazırlamadan önce kahvaltılarımızı yaparken birlikte yola devam etmeyi öneriyorum ve kabul ettiği bu teklif sayesinde önümüzde ki 3-4 gün boyunca geçtiği yerleri farklı gözlerle görecek, farklı hikayeleri olan bir bisikletçi ile yolculuğumuz başlıyor. Turun bu kesimi bize Mekong’un en güzel göründüğü yerlere götürüyor ve ilk defa yolumuz Mekongla arasına irili ufaklı köyleri almadan, nehrin kenarında, Lao manzarasına hakim devam ediyor. Mekong’da yaptığımız 3 haftanın sonunda ilk defa mekong ile yan yana bisiklete binme şansını buluyoruz. Ne yazık ki bu şanslı an sadece 30km kadar sürüyor ve gün bitimine yakın Sangkhom kentine gelmiş oluyoruz.

Şehrin polis karakolundan kamp yapmak ya karar veriyoruz. Yeni arkadaşımız ilk defa karakolda kamp yapacağı için kendisini biraz rahatsız hissetmesine rağmen, aradan geçen bir saatin sonunda polislerden bir kaçı ile tanışınca rahatlıyor. Karakolda yanımıza gelen ve bize yardımcı olmak isteyen insanların samimiyeti karşısında, her seferinde “bunlar çok iyi insanlar” diye şaşkılığını belirtiyor.

Yolculuğun ilk günü birbirimize başımızdan geçen kötü olayları, çözmek zorunda olduğumuz sorunları anlatmayı tercih ediyoruz. Aradan zaman geçtikçe bu tür sorunlar insanları gülümseten anılara dönüştüğünden olsa gerek bisikletçiler yaşadıkları problemleri anlatmayı sevmişlerdir herzaman. Endonezyada ki zorluklar, Tayland’da yapmış olduğu kaza, tura ilk başlangıcı, banka kartını unutması, parasız kalması gibi anılar, bulduğu çözümler onun bize anlattığı hikayelerden oluyor. Tayland’ın insanı güvende hissettiren yapısı yüzünden olsa gerek insan burada diğer ülkelerde ki zorlukları hatırlarken buluyor kendini.

Sohbetimizin bir kısmında da henüz yeni bitmiş olan Tour of Turkey’den bahsediyor. Burada fırsat buldukça takip etmeye çalıştığını, yaşırları interetten izlemeye çalıştığını söylüyor. Tour of Turkey’in Ülkemizin tanıtımında ne kadar etkin olduğu, hangi kesime hitap ettiğini tartışmak isteyebilirsiniz, fakat yeni bisiklet arkadaşımız için İzmir, Marmaris gibi kentlerin yerlerini tarif etmek derdinden beni kurtardığı kesin. Tur boyunca bisikletçilerin geçtiği şehir isimlerini hatılardığı için, Türkiye’nin sadece İstanbuldan ibaret olmadığını, başke şehirlerinde olduğunu biliyor.

Ayrıca sohbetimizde büyük kentlerden de bahsediyoruz. Büyük kentlerde insanların birbirinden korkmalarını, birbirlerine potansiyel suçlu gözü ile bakmalarını tartışıyoruz. Ufak yerleşimlerde insanlar birbirlerine daha rahat güvenirken, İstanbul gibi kentlerde insanlar karşısında kinin kendisine zarar vereceğini düşünür herzaman. Tanımadığı milyonlarca insan arasında yaşarken herkes birbirinden gizli bir şüphe duyar ve aslında hayatı kendisi için daha zor hale getirir. Ufak bir paranoya havuzunun içinde, binlerce ufak korku ile yaşar. Bu yüzden de hayatı kendisi için biraz daha stresli hale getirir. Bundan sanki zevk alıyormuş gibi, bu durumu desteklemek belgelendirmek için gazetelerde bu tür haberleri okur, bu tür haberleri hafızasında saklar. Burada şehirlerden ve bahsettiğim olumsuzluklardan uzakta bir kaç gün geçirmek tüm bunları fark etmiş için yeterli bir süre oluyor.

Her bisikletçinin birbirine katacağı bir şey vardır. Bisikletçiler tur esnasında birbirleri ile bilgilerini paylaşmayı severler. Malezyada tanıştığı ve 11yıldır yollarda olan bir kaç günlük bisiklet arkadaşından öğrendiği mangoyu soymadan yeme tekniğini bizimle paylaştıktan sonra ertesi gün turumuza erken başlamaya ve saat 6:30 7:00 gibi yollarda olmaya karar veriyoruz. Bu bir çok bisikletçi için normal bir saat olsa da biz bu turda neredeyse hiç erken bisiklete binmeye başlamadık, sabahları erkek kalkmamıza rağmen vaktimizi güzel bir kahvaltı yaparak yada sabah kahvelerini içerek harçadık. Fakat aramızda yeni bis bisikletçi olduğundan ve birbirimize saygı göstermemiz gerektiğinden sabah erken kalmaya karar veriyoruz. Yeni bisiklet arkadaşımızın bize kattığı yeniliklerden bir kaçı bunlar. Kim bilir biz ona ne gibi yenilikler katmış olduk; yeni kamp yerlerini aklına getirmek, akşam kahve keyfi yapmak için yeni icatlar göstermek vs gibi.

Sangkhom’dan sevgilerle, polis karakolu, kamping.

2 thoughts on “Nong Khai Ve Yeni Tur Arkadaşımız

  1. ”Her bisikletçinin birbirine katacağı bir şey vardır.” diyorsun ya Evrim.İşte bu serüvenle bizlere bir sürü şey kattınız ve katıyorsunuz …Yeni arkadaşınızla uyum içinde olabiliyorsunuzdur dilerim.Sevgiler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s