1 Mayıs

Burada tanıştığımız Avusturalyalı bir emekli öğretmen ile kısa ama ufak bir sohbetimiz oldu. Bize Avusturalya’da ki yaşam koşullarından bahsetti biraz. Kimin ne kadar kazandığından.

En çok para kazanan mesleklerden birisine örnek olarak ülkenin iç kısımların ki maden işçilerini verdi. Haftada 7 bin Avusturalya doları kazanıyorlarmış. Çünkü yaptıkları iş, kimsenin yapmak istemeyeceği kadar zormuş, onlar şehirlerden uzakta, ailelerinden, çocuklarında uzakta yaşıyorlarmış. İşin tehlikesinden bahsetmeyi ise unutuyor. Ama sanırım bu unutkanlığı sebebi, artık bu mesleğin Avusturalya’da çok da tehlikeli olmaması, önlemlerin alınması olsa gerek. Bizdeki kazaları, ölen işçileri düşünüyorum ve ellerine ne geçtiğini.

Bizde ki koşullarda çalışan işçilerimiz bu işleri sevdikleri için, yapmak istedikleri için yapmıyorlar. Bu işlerde çalışmaya zorlandıkları, mecbur bırakıldıkları için çalışıyorlar..

Umarım bir şeyler değişecektir.

Mutlu Bir Mayıs’lar…

Advertisements

1 thought on “1 Mayıs

  1. 1 Mayıs için çok güzel bir paylaşım.Ne kadar farklıyız değil mi?Ülkemizin ilgi alanları,daha evrimleşme sürecini tamamlamamış olmamız.En zor olanıda bu durumu işçiye anlatamıyoruz.Halbuki üzülen,haklarını ve emeğini alamıyan o.Şükrediyor.Buda bizim felsefemiz Evrimciğin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s