Petchburi-Hua Hin-Prachuap Khiri Khan.

Bir kaç gün ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmanın zamanı geldi. Sırası ile konakladığımız üç kent benim için Tayland turundaki en akılda kalıcı kentler. Sanırım bur kentleri gezen birisi Bangkok’a hemen dönmek zorunda kalsa içinde bir sızı hissederdi. Bunlardan ilki yani Petchburi Bangkok’a 120km uzaklıkta, uzaktan bile görünen bir tepenin kenarında, ortasından bir nehir geçen ve denize kıyısı olmayan bir kent. Şehirin girişindeki tepe sanırım 150-200m yüksekliktedir ve üzerindeki çeşitli tapınaklara zemin oluşturur. Bu tepe ve çevresi şehirde biraz farklı bir görüntü oluşturan maymunlar için bir evdir. Burada yaşayan maymunlar ancak bir iki sokak kadar tepeden uzaklaşıp çevredeki dükkanlardan bir şeyler aşırmaya çalışabilirler.

Sanırım maymunların insanlar ile bu kadar iç içe oluşu sizi şaşırtacaktır.

Burada ufak, nehirin kenarında, koyu renk ahşaptan yapımış ve lobisinde hep latin müzikleri çalan bir Guest House da kaldık. Eski bir yapı olmasına rağmen çok sıcak bir görünümü vardı. Bir gün yolunuz düşerse mutlaka bu otelin lobisinde nehir manzaralı bir masada bira içmelisiniz.

Otelin manzarası.

İkinci kentimiz Hua Hin ise son derece turistik bir yer olmaya başlamış bir kent. Yeni pattaya denilebilir. Her yerde barlar, yabancılar için menüler, hamburgerler ayriş barlar ve tabiki yabancılar için fiyatlar. Sanırım bana en fazla ilgi gösterilen kent burası oldu. Bir kaç kişi Elifin kızarkadaşım olup olmadığını sordular. Kardeşim olduğunu öğrenincede; fakat bir kız arkadaşımın olduğunu söyledim. Ancak bu sayede yoğun talebimden biraz olsun kurtulabildim. Burası bizim için bir dinlenme yeriydi. İki gece burada kaldık. Çamaşırlarımızı yıkadık ve yakınlarda ki bir bisikletçide eksiklerimizi tamamladık. Sanırım Türkiye’ye dönmeden önce burada ki bisiklet mağazalarına uğrayayıp bisikletim ile ilgili bir kaç yedek parçayı alsam iyi olacak. Fren telleri için yedek ararken bir kaç mağaza gezince bazı şeyleri bulmanın hiç de kolay olmadığını anladım.

Gündüz sankin olan Hua Hin sokakaları akşamları çok daha hareketli oluyor.

Burada kaldığımız yer hiltonun bitişiği ve sadece 10tl -kişi başı tabi. Denizin üzerinde, ahşap kolonlar üzerine kurulmuş otel sanırım Tayland mimarisinde çok sık görülebilecek örneklerden. özellikle okyanus kenarında ki yerleşimlerde denizdeki gel-git’i de avantaj olarak kullanıp kazıklar üzerinde evler inşaa ediyorlar. Denizin çekildiği zamanlar da temellerin oturtulması sanırım daha kolay olacaktır. Akşama doğru sular yükselince kazıklar 1-2m su altında kalacak ve ertesi sabah tekrar sular çekilince tamamı açığa çıkacaklardır. Buna benzer bir uygulama nehirlerde de görülebilir. Hehir boyunca nedense suyun üzerinde evler inşaa etmeyi sevmiştir Thai halkı. Sanırım bunun sebeplerinden birisi böceklerden korunmak içindir.

Hua Hin ve kaldığımız otelin manzarası…

Ve kaldığımız otel Hua Hin…

Ve son kent olan Prachuap Khiri Khan benim daha önce ziyeret ettiğim bir kentti. 2 yıl önceki izyaretimden beri çok fazla bozulmamış; hala tüm güzel doğasına karşı yerel yaşantının sürdüğü, çok fazla yabancının keşfetmediği bir kent. Kent iki adet hilal şeklindeki koylardan ve bu şekillerin devamı olan 4-5 tane adadan oluşuyor. Aynı Petchburi de olduğu gibi üzerinde maymun dolu bir tapınak olan bir tepe, bu şehirdeki iki koyun tam kesişim noktasında yer alıyor. Sanırım yarın sabah bu tepedeki tapınağa çokıp şehirin iki tarafınında fotoğraflarını çekme şansımız olacak. Elif bu kente kadar hep aklı kanchanaburi de kalarak devam etmişti tura. İlk defa bu kentte ertesi gün için sabırsızlandığını gözlemledim. Sanırım ilk girişinde bile insanı büyüleyen bir şehirde yarın sabah fotoğraf çekmeye çıkacağız.

İlerisi için ilk hedefimiz Cumphon. Orası aslında şu bol bol parti yapılan adalara geçmek için Bangkok’a en yakın olan aktarma bölgesi. Genelde buraya adalara geçmek için tekne tutmak isteyen insanlar bir geceliğine gelirler. Cumphon’dan sonra Burma sınırına doğru yani batıya doğru dağlara tırmanmaya başlayacağız. Benim içinb yeni olan bu bölgede tahminimce en fazla 500-600 rakım göreceğimiz tatlı rampalardan oluşan bir parkurda 300km gittikten sonra puket, krabi gibi ünlü yerleşimlerin olduğu Taylandın turistik bölgelerine geçeceğiz.

Yengeç yavruları..

Sanırım bu seferlik anlatabileceklerim bunlar. İnanın gün boyu şunu da yazmak gerek diye aklımıza çok fazla şey geliyor ama bisiklet üzerinde anılarını anlatmak sanırım farklı bir deneyim. Durup not alma şansı pek yok. Sadece yazarken o günü bir daha hayalinde canlandırıp kelimelere dökme şansın oluyor. Ve tekrar inanın bir süre sonra bu o kadar zor bir iş oluyor ki, daha dün gece nerede kaldığınızı, 4-5 saat önce hangi yollarada pedalladığınızı -hergün yer değiştirdiğiniz için olsa gerek- hatırlamakta zorlanıyorsunuz.

Sanırım tur bitiminde bu yazıları tekrar okumak benim için bir keyif olacak. Umarım sizde keyif alırsınız.

Evrim.

Advertisements

4 thoughts on “Petchburi-Hua Hin-Prachuap Khiri Khan.

  1. Turunuzun dilediğiniz gibi ilerlemesine çok sevindim. Güzel fotoğraflar ve paylaşımınız için çok teşekkürler. Bol şanslar, devamını merakla bekliyoruz.

  2. Taylandın egzotik guzelliği ve havası fotografların ve yazılarınla Izmir’e esti az once…
    Paylaşımların icin tesekkurler, yolunuz açık neşeniz bol olsun.
    Izmirden sevgiler,
    Bilge

  3. Evrim, Elif yazilar ve fotograflar cok keyifli gercekten. Ancak simdi kumaya basladim ama takip edecegim. Gunun birinde sizin arkanizdan o yollardan gitmek dilegiyle 🙂 iyi yolculuklar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s